sobota, 11 stycznia 2014

Promieniowanie kształtu


                               
Rzadko kto zdaje sobie sprawę z tego, jak ogromne znaczenie mają w naszym życiu otaczające nas kształty. Na co dzień praktycznie nie zwracamy na nie uwagi zakupując przeróżnego rodzaju ozdoby, naczynia czy projektując swoje domy wymyślamy udziwnione kształty by uzyskać niepowtarzalny styl, nie zważając na znaczenie i wpływ poszczególnych figur i znaków na nasze zdrowie i samopoczucie, dlatego jednym z tematów mojej pracy jest ENERGIA KSZTAŁTU.        
     

Od zarania dziejów ludzie powierzali swoje problemy czarownikom i szamanom, żeby pomogli im zabezpieczyć siebie i swój dom (rodzinę) przed złymi siłami, w tym przed chorobami i nieszczęściami, które mogliby zesłać na nich mściwi bogowie. Stosowano przeróżnego rodzaju amulety, talizmany ochronne ale i również zabezpieczenia w postaci określonych kształtów budowli mieszkalnych, czy miejsc modlitewnych. W starożytnych Chinach badaniem terenu, jak i projektowaniem takich miejsc zajmowali się specjaliści od feng-szui (Feng Shui - tzn.wiatr i woda⁰), zwani również geomantami (od geomancji). Na podstawie obserwacji ukształtowania terenu, jak i rozmieszczenia przeróżnych budowli, roślin, cieków wodnych, itd.,  zgodnie z kierunkami stron świata, dobierali odpowiednie miejsce zarówno na budynek mieszkalny, świątynie, jak i miejsce pochówku. Wiedza ta była pilnie strzeżona i przekazywana z pokolenia na pokolenie; geomanci często wywodzili się z bogatych i wpływowych kręgów hierarchii społecznej. Chińska sztuka geomancji polegała na  uzyskaniu odpowiedniego przepływu energii na danej powierzchni poprzez wprowadzenie właściwych elementów udrażniających ten przepływ. Uważano, że w przyrodzie krążą nieprzerwanie dwa rodzaje ścierających się przeciwstawnych energii: yang i yin. Człowiek musi zadbać o zachowanie równowagi pomiędzy nimi, żeby uzyskać zdrowie i siłę. Nieobojętne zatem jest, jaki kształt terenu wybieramy na budowę domu, ogrodu i jakie elementy przyrody czy innych sąsiednich budowli będą współgrały (lub nie) z naszym domostwem. Najbardziej zalecanym takim terenem (w Chinach) był obszar o kształcie podkowy. Wybrzuszenie w postaci wzgórza czy drzew powinno znajdować się od północy, zaś część tzw. "otwarta" skierowana ma być na południe.



             
       
Charakterystyczne łuki podkowiaste
często wykorzystywano w architekturze



                                                 

Element podkowy o znaczeniu ochronnym.
Herb Belina na budynku wikarówki
 (Kraków /Wawel)





Podkowę możemy wykorzystać
jako  domowy energetyzator wody pitnej czy innych produktów spożywczych, szczególnie tych przechowywanych w lodówce. 



Produkty dużych rozmiarów, jak na przykład kapusta, można  doenergetyzować ustawiając warzywo pomiędzy dwiema a najlepiej trzema podkowami ułożonymi wybrzuszeniem do produktu (jak na przykład w herbie powyżej).
                               

Spirala prawoskrętna

Inny znany symbol wykorzystywany zarówno jako element zdobniczy, jak i w przeróżnego rodzaju zabiegach energetycznych, jest spirala. Szczególnie prawoskrętna - zgodna z ruchem słońca i wskazówek zegara, jak się okazuje jest jednym z najstarszych symboli świata. Oznacza wzrost, rozwój, kosmiczną energię. Spirala prawoskrętna może służyć jako energetyzator wody pitnej i produktów spożywczych, jak i w charakterze odpromiennika czy ochronnego neutralizatora w przypadku gdy mamy do czynienia z energiami osłabiającymi nasz organizm. Spirala prawo i lewoskrętna to symbole o przeciwnych znaczeniach. Podobnie jak liczba "9" i "6". Dziewiątka zapisywana jest prawoskrętnie (od środka), szóstka przeciwnie - lewoskrętnie. Początkowo szóstka była nieco przedłużona o dolną linię, wyglądało to mniej więcej tak:





 Z czasem nabrała zdecydowanie bardziej okrągłych kształtów. Obie liczby (9 i 6) w znaczeniu symbolicznym również mają różne znaczenie. Cyfra „9" dla Izraelitów była symbolem przeczucia, duchowości i podróży. W Japonii 9-tka jest liczbą szczęśliwą. 9-cio ramienna gwiazda to symbol Bahaizmu. Dziewięć to najwyższa z jednocyfrowych liczb, symbolizuje całkowitość.
W kształcie dziewięcioramiennej gwiazdy zostało zbudowane miasto Palmanova w prowincji Udine we Włoszech, powstało w XVI wieku jako tzw. miasto idealne. Z lotu ptaka układ miasta przypomina płatek śniegu.

                                              





                                         


Kształty spirali często spotykamy
w przyrodzie/fot. J. Smak



Podwójna spirala DNA, zwana również podwójnym heliksem. Przeciwne kierunki skrętu zewnętrznej i wewnętrznej spirali powodują połączenie przeciwstawnych biegunów jin i jang. Podwójną spiralę zwykle wiesza się w pomieszczeniach, by oczyścić mieszkanie ze złych energii, wprowadzić harmonię, zwiększyć ilość pozytywnej energii w pomieszczeniu. Zawieszona w sypialni poprawia sen.


Podwójna spirala DNA

                       

Kształt spirali w leczeniu, z pozytywnym skutkiem wykorzystał swego czasu radiesteta w sutannie, ksiądz Józef Horecki. Zakładał odpromienniki spiralne, testował układy piramid w likwidowaniu szkodliwego promieniowania a także analizował podobieństwa w działaniu piramidy, stożka i spirali. Doszedł do wniosku, że spirala z praktycznego punktu, jest łatwiejsza w zastosowaniu. Już narysowany jej kształt wykazuje promieniowanie. Odkrył, że ilość zwoi spiralnych nie jest obojętna w działaniu. Badał różnice pomiędzy spiralami o 7 zwojach, 11 zwojach, wykorzystując różne kombinacje i ich wielokrotność. Zawsze używał spirali prawoskrętnych. Zdobytą wiedzę wykorzystywał w leczeniu niekonwencjonalnym.
    Rzadko kto zdaje sobie sprawę z uzdrawiającego wpływu muszli przegrzebka. Słynna muszla z Santiago de Compostela, tzw. muszla pielgrzymia, może posłużyć jako energetyzator wody, produktów spożywczych, jak i odpromiennik. Ustawiona w osi Pn-Pd wykazuje wysoką biowitalność. 

Muszla z Santiago de Compostela/fot.j.smak




Największą moc osiąga w układzie pięciu sztuk. 


Muszla przegrzebka, układ 5 sztuk.


Kształt muszli przegrzebka często można spotkać w starych kościołach w kropielnicach z wodą święconą.



Innym przykładem harmonijnego kształtu, jaki występuje w przyrodzie, może być szyszka. Spiralny układ jej łusek nawiązuje do symbolu mandali. Motywy spiralne dają się zauważyć u roślin każdorazowo podczas wyrastania młodych gałązek, liści czy kwiatów. Wszystkie te elementy tworzą określonschemat. Można dostrzec to zjawisko zarówno u niektórych sukulentów (np. aloes wielkolistny, haworthia, echeveria), jak i w żołędziach (budowa kupuli/miseczki), kwiatach (ziarna w słoneczniku czy układ kwiatów rurkowych w stokrotce), a także w owocach i warzywach, na przykład w ananasie (jego zewnętrzna otoczka), także w kalafiorze (gatunek romanesco). Gdy przyjrzymy się uważnie zauważymy, że część linii spiralnych roślin skręca zgodnie z ruchem wskazówek zegara, część zaś w kierunku przeciwnym. To tłumaczyłoby teorię zachowaniharmonii we wszechświecie (w tym przypadku w świecie roślin).


                             
  Spiralny kształt łusek na szyszce

Spiralnym symbolem wykorzystywanym w sztuce maoryskiej jest symbol koru. Koru ma kształt koła złożonego ze zwiniętej do wewnątrz spirali, przypomina młode liście nowozelandzkich paproci. Symbolizuje wzrost, siłę życiową, rozwój. Nasza rodzima paproć leśna również posiada charakterystyczny spiralny kształt przy wzrastaniu młodych liści.

Spiralny kształt młodych liści leśnej paproci zwanej Nerecznicą/fot.J.Smak





 Zainteresowanym powyższą tematyką polecam moją książkę : 





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz